Autoři Hellblade chtějí do vývoje zapojit AI

25. květen 2018 12:23 / David Plecháček / Novinky / Diskuze (4)

Loňský Hellblade byl zvláštní úkaz. Zřejmě jsme dospěli do fáze, kdy je možné vytvořit AAA nezávislou hru, ale s tím se pochopitelně pojí určitá úskalí, která se chtě nechtě týkají peněz a celkových prostředků. Ninja Theory si nemohlo dovolit zaměstnat stovky vývojářů, stále se svou produkcí vývoj nemohl rovnat obřím projektům. Pochopitelně. Ale jak jinak zmenšit tuto propast, tak, aby byl obchodní model stále udržitelný a kvalita šla ještě vzhůru?

O tom hovořil režisér Hellbladu Tameem Antoniades v rozhovoru pro PCGamesN. Jedním z možných řešení je umělá inteligence. O tu se sám autor vážně zajímá a věří, že právě teď nastala doba, z níž budou vývojáři těžit a budou moci snížit náklady, nebo si při jejich zachování budou moci dovolit více muziky. „Technologie umělé intelegience stagnuje téměř 30 nebo 40 let, vyvíjela se velmi pomalu, ale až teď se dočkáváme dobrých výsledku – výsledků, které nám otevírají oči,“ říká.

Hlavní tezí Tameema Antoniada je tak možnost využít počítač, aby sám vytvořil nějaký herní zážitek. „Pokud se na to podíváme prakticky, tak to, čeho dokážete dosáhnout se strojovým učením, je neuvěřitelné. Myslím, že nové metody jako deep learning mají možnost zvýšit enormně jak produktivitu, tak kvalitu odvedené práce, ale stále ještě musíme přijít na to, jak těchto možností využít. Ale myšlenka malého týmu tvořícího obrovské věci je s umělou inteligencí mnohem reálnější,“ dodal.

Režisér úspěšné akční adventury přiznává, že umělá inteligence by našla využití i  přímo ve hrách, ale také přiznal, že její pokročilejší verze by ve filmových zážitcích, které Ninja Theory dělá, asi nenašla uplatnění. Ale při vývoji, to už je jiná. Hellblade ostatně ukázal, že se dá vytvořit velký projekt i s „pouhými“ deseti miliony dolarů, ale budoucnost by mohla být ještě zářivější.

Zdroj: PCGamesN

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20875576
Smaug. napsal 25. 5. 2018 v 16.46

Masarkavtrenyrkach: Modelování terénu nepatří tak úplně pod umělou inteligenci. V principu není třeba, aby se učilo a už vůbec ne na něčem reálném. Zajímavá místa umí vygenerovat i Minecraft. V principu je to o tom, kolik tomu algoritmu povolíš a kde nastavíš meze. Když moc volně, vznikající bizarnosti, když je moc sešněruješ, dostaneš fádní krajinu.
Navíc přeplácání krajiny také není dobré. Ty unikátní oblasti bude vždy lepší udělat ručně, ale spojit je může něco fádnějšího. Tím ty ručně dělané vyniknou. Kdyby byl všude Yellowstone, bylo by to také fádní.
Ale já jsem v tomto zase spíš optimista.

Nahlásit nevhodný obsah

20878742
Masarkavtrenyrkach napsal 25. 5. 2018 v 14.37

Jsem skeptik. Mám za to, že stávající umělá inteligence (a hlavně ten citovaný "deep learning") dokáže vyprodukovat vždy jen něco, co se nachází v prostoru, který byl použit pro učení. Nedokáže se kreativně vydat ven z mantinelů.
Jenomže právě originalita a atraktivita vyplývá z nabourávání a prolamování hranic.
I na tak jednoduchém příkladu jako je využití AI při generování prostředí (kopce, lesy, cestičky, údolí, koryta potoků a řek) by se dalo ukázat, že výsledkem by byla jen nudná a zaměnitelná krajina, která by sice vizuálně odpovídala krajině, jak ji třeba známe, ale jsou to právě ta zvláštní pitoreskní místa, která lidi přitahují.
Yellowstone rozhodně není běžnou zvlněnou krajinou, a proto jej navštěvují miliony lidí pro svou neopakovatelnost.
Osobně ve hrách hledám Yellowstony a ne desítky nebo stovky kilometrů fádní krajiny.

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 25. 5. 2018 v 13.00

Já vidím tři oblasti, ve kterých by se pokročilé modelování a umělá inteligence daly zapojit.
Prvním je generátor prostředí mezi hlavními herními lokacemi. Tahle metoda se sice používá dávno, ale dnes už existují algoritmy, které dokáží vygenerovat realistickou scenérii.
Druhým by bylo provázání modelu hry s akcemi hráčovy postavy.
Třetím jsou pak možnosti dialogů s tuctovými NPC (nebo i s významnými o tuctových věcech). Kvalitní hlasový syntetizátor pro nevýznamná NPC, recitaci knížek a podobně, by taky nemusel být od věci.
Samozřejmě, pokud někdo založil hru jen na tom, nedopadlo by to dobře, ale jako doplněk, který by vývojářům šetřil čas a dovolil jim zaměřit se na klíčové části, by se to dalo použít.

Nahlásit nevhodný obsah