Sapkowski popisuje dohodu s CD Projektem

26. březen 2017 10:22 / konfrst.jan@gmail.com / Novinky / Diskuze (7)

Britský Eurogamer si pro své čtenáře připravil velmi zajímavý rozhovor s Andrzejem Sapkowskim, v našich končinách velmi známým autorem fantasy a zejména otcem postavy Bílého vlka. Rozhovor původně vznikl především jako forma seznámení západního čtenáře s Geraltovým původem, neboť na západě je neznalost knižní předlohy podstatně vyšší.

Ovšem jen o prostém představení slavného spisovatele žánru fantasy západnímu publiku to nebylo a díky tomuto rozhovoru se můžete dozvědět i řadu dalších významných informací a událostí popisujících vznik jak povídkové a knižní předlohy, tak zejména i následné série videoher.

Vybraným žánrem bylo fantasy. Tedy žánr, který byl dle slov autora pro děti, kteří ani nedokáží řádně masturbovat.

Pro Geralta to všechno začalo v roce 1985, kdy bylo dnes slavnému spisovateli 38 let. Tehdy se Sapkowski zúčastnil literární soutěže o povídku o třiceti stranách a jeho vybraným žánrem bylo fantasy. Tedy žánr, který byl dle slov autora pro děti, kteří ani nedokáží řádně masturbovat a zároveň něco, co ostatní nahlas zatracovali. Jak to ale dopadlo, to dnes víme – sázka na odlišný přístup a na odklon od archetypů hrdinů v brnění i hodných čarodějů a představení profesionálního zabijáka nestvůr se skutečně vyplatila. Původní povídka nutně musela mít pokračování a následovala série knih napsaná v rychlém sledu zejména proto, že sám Sapkowski nerad vyčkává na pokračování svých oblíbených příběhů. Vydání se tehdy ujal vydavatelský dům SuperNowa, který šel tehdy s myšlenkou na fantasy ságu dost proti proudu a jednalo se o krok odvážný, avšak nikoli nesprávný.

Následoval komerční úspěch, přišla pozornost filmového průmyslu a po ní i námluvy s tím herním. Zde se dozvídáme, že první, kdo měl tyto ambice, byl v roce 1997 Adrian Chmielarz (Bulletstorm, The Vanishing of Ethan Carter) a jeho tým Metropolis mohl začít pracovat na první hře na motivy Zaklínače. Jenže k té nikdy nedošlo, titul upadl díky vlastním ambicím v zapomnění a k jeho dokončení nikdy nedošlo.

Sapkowski neprozřetelně odmítl procenta z možných prodejů a řekl si o balík peněz předem.

Pak ovšem na začátku milénia přišel CD Projekt RED a jeho zástupci ventilovali Sapkowskemu svoji vizi. Ten sice nijak nadšen nebyl, ale souhlasil. A tehdy poněkud neprozřetelně odmítl procenta z možných prodejů a řekl si o balík peněz předem, což ostatně udělal již v roce 1997. A zatímco poprvé se mu to vyplatilo, v případě moderní ságy to tak šťastný krok nebyl a pokud by se raději rozhodl pro procenta z prodejů hry, měl by pravděpodobně z hlediska financí zcela vystaráno. Takto pouze vzal blíže neupřesněný obnos předem a nechal CD Projekt RED, ať s jeho postavami a světem naloží, jak uzná za vhodné.

Sapkowski hrám tehdy nevěřil a úspěch překvapil nejen jeho, ale ostatně i samotný CD Projekt RED. Zkrátka ale pochopitelně nepřišel, úspěch her mohutně zvedl zájem i o jeho knihy, které se v roce 2008 vůbec poprvé přeložily i do angličtiny. Zájem o knihy samotné by ovšem na jednu stranu mohl být nedostatečný, neboť se autorovi naprosto běžně stává, že jej potkávají fanoušci zcela neznalí původní předlohy, anebo takoví, jež o něm referují jakožto o spisovateli, který píše knihy na motivy her.

Zášť však Sapkowski prý necítí, a to ani navzdory tomu, že díky hrám má aktuálně CD Projekt Red tržní hodnotu přesahující jeden a půl miliardy dolarů. Pro něj je důležité pouze to, že zájem o knihy přeci jen vzrostl a na to konto je prý ochoten fanouškům podepsat i kopie her. Jejich kvality přitom oceňuje, sám ovšem hráčem není a dle jeho slov ani nebude a bude se nadále věnovat tomu, co umí nejlépe. Fanoušci jeho díla přitom již dávno jistě ví, že další knižní kapitola tohoto příběhu je již na cestě.

Zdroj: Eurogamer.net, IGN, GameSpot, www.GameInformer.com, Destructoid, Aktuálně.cz

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20876350
Ocelotr NN napsal 27. 3. 2017 v 13.06

Já to čet jako 11ti letej někdy v r. 89-90, nikdy by mě nenapadlo, že to bude hra.

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 26. 3. 2017 v 21.33

RuThaN: Mně přijde, že Sapkowskiho dílo je výjimečné svou uvěřitelností a naturalističností. Temné v podstatě tolik není. Tolkien psal spíš mýty a pohádky (což nemyslím nijak špatně) a spousta dalších autorů se toho chytla, čímž se fantasy žánr dost rozplizl. Rovněž koncept zaklínače jako hrdiny nehrdiny mi přijde zajímavý. O celkové kvalitě se těžko nezaujatě mluví, ale tuctovka to není.
Jen pro inspiraci, co si představuješ pod opravdu hardcore fantasy? Co bys z toho doporučil?

Nahlásit nevhodný obsah

20853654
RuThaN napsal 26. 3. 2017 v 20.41

Me ta jeho tvorba prijde desne precenovana a spis lokalniho vyznamu, ikdyz to davali i Obamovi, ale nadruhou stranu, ono moc kvalitnich autoru temnejsi fantasy neni, nebo to z nejakych duvodu nedotahnou do mainstreamu, ktery skutecne kvalitni hardcore veci nepobere.

Nahlásit nevhodný obsah

20857343
SUBGAMER napsal 26. 3. 2017 v 14.31

Sapkowski na mě působí jako typický pragmatik. Pro herní průmysl moc pochopení nemá, ale peníze nesmrdí takže do toho šel.
Zároveň ač to možná nerad slyší, díky hrám se mu podařilo prorazit na západ.

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 26. 3. 2017 v 14.19

Merengues9: Má to z toho Eurogameru z odkazu úplně na konci, ale je fakt, že to říkal tak, že vlastně ještě nic nemá, ale určitě něco napíše. Takže těžko říct.

Nahlásit nevhodný obsah

15916702
Merengues9 napsal 26. 3. 2017 v 13.59

Smaug.: no zajimalo by me odkud to Honza ma. Nikde jsem nevidel, ze by pripravoval dalsi knihu.

Editováno: 26. 03. 2017 v 13.59

Nahlásit nevhodný obsah

20875576
Smaug. napsal 26. 3. 2017 v 13.26

Tak to s tou nenávistí k CD Projektu nakonec asi není tak horké, jak se o tom psalo nedávno. I když nálada pana Sapkowskiho prý dost závisí na tom, kolik má v sobě alkoholu.
Se smlouvou udělal chybu, no. Snad se trochu zahojí na dalším dílu a snad bude lepší, než Bouřková sezóna, která sice nebyla vysloveně špatná, ale bohužel žádný zázrak.

Nahlásit nevhodný obsah