Tvůrce GTA IV volí svobodu před respektem

29. leden 2009 15:05 / sleepless. / Novinky / Diskuze (5)

Jsou hry umění, nebo ne? Nebo spíš, jsou třeba filmy vyšší forma umění, než hry? Každý na to má svůj vlastní názor a spolušéf Rockstar Games Dan Houser není výjimka.

„Převažoval dojem, že filmy jsou v jistém slova smyslu vyšší forma umění a videohry směřují k tomu, aby se filmům vyrovnaly.  Ale teď, protože my (Rockstar) a několik dalších společností ty produkty (skutečně) vytváříme, si myslím, že tomu tak není. Videohry jsou prostě něco jiného, poskytují prostor k realizaci věcí, které ve filmech dělat nelze,“ svěřil se Houser v rozhovoru pro Telegraph.

V čem se tedy hry odlišují konkrétně? „Naší největší výhodou je, že dokážeme svět přinutit k tomu, aby reagoval na hráče a jeho činy. Dokážeme v hráči vyvolat pocit, že je ten svět živý, což z velké části probíhá přes dialogy. V knize či filmu tohle udělat nejde,“ prozradil Houser část svého know how.

Navzdory enormnímu úspěchu GTA her a jejich konceptu navíc Houser neusíná na vavřínech a nepovažuje současnou podobu her za definitivní: „Podle mě je tohle médium pořád hrozně mladé. Není to ani dítě, pravděpodobně je to kojenec. Všechno se tedy za neustálého pochodu vyvíjí a mění, pořád zjišťujeme, jak různé věci dělat,“ naznačil své přesvědčení o obrovském kreativním potenciálu her Houser.

A že zatím hry nejsou obecně vnímány jako médium rovnocenné knihám a filmům? Ani to Housera netrápí, právě naopak a doufá, že tomu tak ještě dlouho nebude: „V téhle chvíli je to zábava, protože nejsme v žádné Akademii a videohry jako médium není svázáno žádným kodexem. Neexistuje obecně přijímaný způsob jak cokoli dělat, což je hrozně příjemné, protože na to můžeme přicházet za pochodu,“ vyjevil své nadšení Houser a dodal: „Filmy, televize a knihy jsou tak strukturované ve smyslu toho, jak je třeba k různým věcem přistupovat.  Že se v takovém prostředí nenacházíme nám poskytuje obrovskou svobodu. A já si raději tuhle svobodu na úkor respektu udržím.“

Zdroj: Telegraph.co.uk

Související hry

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20817459
www.SKACE.cz napsal 30. 1. 2009 v 14.19

Ukaž mi jedinej díl, který byl první na PC...

Editováno: 30. 01. 2009 v 14.32

Nahlásit nevhodný obsah

20811647
Blackbird256 napsal 30. 1. 2009 v 08.55

Není to konzolová hra

Nahlásit nevhodný obsah

20817459
www.SKACE.cz napsal 30. 1. 2009 v 00.22

Kuo si konzoli, GTA je konzolová hra, tam to šlape na jedničku...

Nahlásit nevhodný obsah

7739207
spoock napsal 29. 1. 2009 v 19.21

bylo vy fajn, ldyby Rockstar dělal aspoň ty hry, které nemají být uměním pořádně, aby nemuselo vycházet tolik patchů

Nahlásit nevhodný obsah

8170934
Graven.F napsal 29. 1. 2009 v 16.59

Houserovo know how už dávno vymyslel Kinoautomat. Což možná bude ten rozdíl mezi filmem a hrou, kdy film za svou historii dokázal probořit lecjaké hranice. Ale je hezké, že si ten princip v Rockstaru aspoň uvědomili.

Nahlásit nevhodný obsah